A műanyag nyílászáró nem véletlenül népszerű annyira, ám beépítésük előtt nem árt tájékozódni tulajdonságaikról. Cikkünkben ehhez nyújtunk segítséget:
A műanyag nyílászáró előnyei
A műanyag nyílászáró nem csak tartós, de mindemellett ellenálló és könnyen tisztítható is: épp ezért nem véletlen, hogy az elmúlt időszakban ennyire népszerű lett nyílászárók tekintetében. Az előbb felsorolt tulajdonságai mellett érdemes megemlíteni még azt is, hogy áruk meglehetősen kedvező, meglepően könnyen kezelhetőek, beépítésük is egyszerű, illetőleg nem igényelnek semmifajta felületkezelést sem. Az pedig már csak hab a tortán, hogy mérettartóak, tehát legyen szó bármilyen szélsőséges időjárásról vagy hőhatásról, nem kell félnünk attól, hogy egy idő után elmozdul, kiesik vagy bármi más problémája lesz.
A műanyag nyílászáró hátránya
Az előbb rengeteg jó tulajdonságát felsoroltuk már a műanyag nyílászáró fajtának, ám természetesen, mint semmi sem az életben, ez a fajta anyag sem fenékig tejfel. A műanyag nyílászáró ugyanis nem valami egyedi megoldás, hiszen a legtöbb otthonban találkozhatunk vele, illetve teljesen ugyan arra a sémára készül. Emellett idővel elöregszik ez az anyag is, felülete ennek köszönhetően bebarnul, ami még hagyján, de porózussá is válik. Anyaga pedig a XXI. században egyre inkább nem állja meg a helyét, ugyanis újfafelhasználására nincs megoldás, ennek köszönhetően pedig meglehetősen gyarapítja az amúgy is eléggé masszív műanyaghulladékot a világban.
A műanyag nyílászáró fóliázása és felépítése
Fóliázás tekintetében a műanyag nyílászáró változatos színekben is elérhető, melyet kérhetünk csak az egyik, vagy akár a másik oldalra is, nagyjából 30-35%-os vagy 50%-os felárral is. Vasalat tekintetében a műanyag nyílászáró merevítővel van megerősítve, illetőleg, ha a légkamrájáról beszélünk, akkor annak 5-7-nek kell lennie azért, mert az ennél alacsonyabb kamraszám az üveg hőszigetelő képességét gyöngítheti. Jegyezzük meg, hogy minél több kamra és ütközés van a kereten, annál jobb: ezt nem árt észben tartanunk vásárlás során. Ahogy azt sem, hogy a hermetikusan záródó ablakok is okozhatnak problémát, hiszen nekik köszönhetően nem tud távozni a pára a belső térből, ezzel pedig nem mást okoz, mint penészedést.
Műanyag nyílászáró hang- és hőszigetelése
Ha műanyag nyílászáró mellett döntünk, mindenképpen figyeljünk a hang- és hőszigetelési mutatókra. Az úgynevezett U-érték az adott épületszereket hőáteresztő képességét mutatja meg, mely szám minél kisebb, annál jobb a hőszigetelés, és annál több energiát takaríthatunk meg. Ablakok tekintetében ez az adat vonatkozhat a tokra (Uf) és az üvegezésre (Ug), mely felületek arányából tevődik össze az Uw-érték, ami az egész ablakra vonatkozik. Figyeljünk arra, hogy az üvegezés a legjobb esetben Ug 0,8-1W/m2K, mely már 2 réteggel is elérhető, ám ha biztosra szeretnénk menni, érdemes a 3 rétegezésű üvegezést választani. A hőérzetünk pedig akkor lesz megfelelő a lakásunkban, ha a tok Uf-értéke 1-1,4 W/m2K!