A nyílászáró csere egy nem elhanyagolható munkafolyamat akkor, ha megfelelő és minőségi szigetelést, illetve kinézetet szeretnénk otthonunknak. De mikor érdemes elvégezni? Cikkünkben megválaszoljuk a kérdést:

Nyílászáró csere előtt

Ha azon gondolkodunk, hogy ablakunkat korszerűsíteni szeretnénk, akkor először érdemes megvizsgálnunk, hogy mi lesz a célunk, illetve mennyi pénzünk van rá. Első körben elengedhetetlen régi ablakaink állapotát megvizsgálni, hiszen, ha például faablakunk van, akkor azokat, melyen deformálódás jelei láthatóak, egyértelműen ki kell cserélni. Legárulkodóbb jele az ablakcserének azonban, ha csukott állapotban is befúj rajtuk a szél: akkor aztán biztosan megérett a nyílászáró csere! Utána ugyanis rezsiszámlánk jóval kevesebb lesz, hiszen nyáron a lehűtött levegő, télen pedig a felmelegített levegő végre nem fog távozni otthonunkból úgy, ahogy egy rossz minőségű nyílászárónál tette.

Mivel számoljunk nyílászáró csere tekintetében?

Az esetek nagy többségében, ha egy ablakon indokolt a nyílászáró csere, akkor a ház többi ablakán sincs másként, hiszen a nyílászárókat és az ablakokat legtöbb esetben egyszerre szerelik be a lakás összes részén. A nyílászáró csere hosszas tervezéssel jár, ami nem véletlen, hiszen nem kis költségről van szó: emiatt sokan meg is hátrálnak tőle. Ám érdemes ilyenkor utána számolnunk annak, hogy az elhasználódott nyílászárók szigetelése miatt minden egyes eltöltött nap mennyi plusz költséget csinál nekünk, mely elég kevés idő alatt eléri a nyílászáró csere összegét. A nyílászáró cserét késő tavasztól ősz elejéig szinte bármikor le lehet folytatni, azonban azzal sincs semmi probléma, ha esetleg télre húzódik el ez a fajta folyamat. Sokan félnek a téli munkálatoktól, főleg nyílászáró csere tekintetében, de manapság annyi fajta-féle modern technológia van, mellyel bármelyik évszakban gond nélkül lehet nyílászárót cserélni, hogy nem okoz gondot akár a 0 Celsius fokos külső hőmérséklet sem.

Télen nyílászáró csere? Miért ne!

Sokan azt gondolják, hogy a nyílászárókat lehetetlen kicserélni télen, hiszen félnek, hogy otthonuk vészesen ki fog hűlni. Ám ugyan úgy, mint minden munkálat, a nyílászáró csere is azon múlik, hogy mennyire jó szakember végzi el azt, hiszen egy megfelelő, szakszerű kivitelezéssel rövid idő alatt cserélhető ki bármilyen nyílászáró. Méghozzá mindössze annyi idő alatt, mely egy nagyobb szellőztetésnek felel meg, de semmiképp sem okozza a ház lehűlését. Még egy tévhit, hogy a télen cserélt nyílászáró nem ad olyan kiváló szigetelést, mint amit egy tavasszal vagy nyáron cserélt nyílászáró. Ez természetesen nem igaz, hiszen egy jó szakember tudja, hogy télen a keret köré fújt tömítőanyagnak (PUR hab) mindig téliesítettnek kell lennie azért, hogy megfelelő szigetelést nyújtson.

Mennyibe kerül a nyílászáró csere?

Mint minden nagyobb munkálat tekintetében, nyílászáró csere során is az egyik leglényegesebb kérdés, hogy mégis mennyi lesz a végösszeg a munkafolyamat befejezése után? Míg egy mezei üvegcsere pár százezres tétel, addig egy teljes ablakcsere, mely ugyebár magába foglalja a nyílászárók cseréjét is, akár milliós összeg is lehet. Ez természetesen rengeteg dologtól függ, mint például, hogy hány légkamrás, illetve milyen üvegezésű vagy színű ablakot választunk. Nem elenyésző részlet az sem, hogy milyen anyagú ablakot szeretnénk beépíteni, hiszen az ár ettől is változik. A mai technológiával készült ablakok mindegy, milyen anyagúak, nagyjából egyező hőszigetelési értékkel rendelkeznek, azt viszont figyelembe kell vennünk, hogy a faablakok alapanya és megmunkálása jóval költségesebb, így akár annak nyílászáró cseréje a duplájába is kerülhet.